Podle svého objevitele je magnetické vyzařování země nazváno jako Schumannovy frekvence nebo Schumannovy vlny a vznikají v atmosféře Země jako následek blesku a magnetické aktivity Slunce.
Po jejich objevu v šedesátých letech 20. století byl význam Schumannových frekvencí zpočátku nejasný. Než se přišlo na to, že se shodují s vibračními frekvencemi lidského mozku, byl zkoumán význam a potenciál těchto magnetických polí na poli biologie a medicíny.
Po rozsáhlém vědeckém výzkumu na zvířatech a člověku byl uznán nejdůležitější biologický princip Schumannových vln (viz seznam odkazů: Ludwig 1992): tyto neviditelné vibrace v prostředí harmonizují autonomní nervový systém lidí jako základních hodin nebo synchronizátoru biologických rytmů či vnitřních hodin člověka. Aktivita a rytmus spánku, denní teplotní rytmus, rytmus dýchání, rytmy trávicího ústrojí, kardiovaskulární rytmy, mozkové rytmy atd. jsou Schumannovými frekvencemi laděny na přesný čas Země a jednotlivé vnitřní rytmy jsou těmito vlnami vzájemně synchronizovány.
Desynchronizace biologických rytmů se projevuje především narušením tělesné kondice. Mnoho lidí, zvláště vegetativně nestabilních, to dobře zná: poruchy spánku, únava během dne, citlivost na počasí, potíže se soustředěním, ztráta výkonu, vyčerpání, pocení, závratě, nervozita, vnitřní neklid, ale také problémy způsobené cestováním přes časová pásma (tzv. jet lag) a následky změn počasí.
V důsledku pobytu v železobetonových konstrukcích, přítomnosti stále houstnoucí radiotelekomunikační sítě, stále větší plochy zemského povrchu zakryté asfaltem a betonem, jakož i mnoha dalších opatřením se naše přirozené frekvenční prostředí stále více uměle mění a oslabuje.
Základní význam Schumannových frekvencí dokazuje také skutečnost, že generátor Schumannových vln nosí v kapse každý astronaut. Při pobytu ve vesmíru, mimo zemskou atmosféru, v níž vznikají tato přirozená pole, totiž astronauti potřebují umělý přísun těchto nízkofrekvenčních magnetických polí jako ochranu proti vážným zdravotním problémům (kosmické nemoci).
Ehrmann W, Leitner vH, Ludwig W, Persinger MA, Sodtke W, Thomas R: Therapie mit ELF-Magnetfelder. Zeitschrift für Physikalische Medizin 1976; 5:161-170.
Ludwig W: Magnetfeld-Therapie – wissenschaftlich anerkannt. Erfahrungsheilkunde 1992; Heft 9:570-575.
Rothschild PW, Alcorda H, Rothschild PR: Bewertung des Mecos Personal Schumann- Wellenerzeugers – Doppelblinde klinische Untersuchung. Klinischer Bericht, Akademia de Medicina del Estado de Tamaulipas, Matamoros, Mexiko 1989.